420 2

Wynalezienie mikroskopu bez wątpienia przyczyniło się do wzroście nauki. To nieduże urządzenie umożliwia obserwowanie małych obiektów, które są zazwyczaj niewidoczne gołym okiem oraz przyjrzenie się detalom drobnych obiektów, które są trudne do dostrzeżenia bez stosowania ze specjalistycznego sprzętu. To dzisiaj dzięki naszym stronom optycznym, mikroskopy przydały się do rozwoju badań nad mikroświatem także jego głębią.

 

W 1590 r. dwóch Holendrów Zachariasz Janssen także jego rodzic Hans wykonali pierwsze konstrukcje mikroskopów optycznych. Przygotowane przez nich urządzenia stosowały do oświetlania obserwowanych obiektów światło dzienne. Ze względu na powiększenie zaledwie 10 razy, mikroskopy nie spotkały się z nałogiem w świecie nauki. Rewolucję zapoczątkował Antonie van Leeuwenhoek, który zdobył się udoskonaleniem konstrukcji mikroskopu oraz rozwinął produkcję tych narzędzi w XVII wieku. To tylko dzięki książki tego wynalazcy nad mikroskopami zawdzięczamy rozwój nauki, głównie mikrobiologii.

Z ciągiem lat mikroskopy znalazły szerokie zastosowanie. Wielką sławą napawają się zwłaszcza mikroskopy laboratoryjne, które stosowane są zwykle w świetle chodzącym w gospodarstwu jasnym. Są doskonałe wyposażenie zarówno w laboratoriach naukowych, jak także w laboratoriach medycznych. Wiele modeli tych narzędzi pozwala odbiorcy na skorzystaniu wielu technik obserwacji, co jest obowiązkowe podczas pracy badawczej. Ich optyka pozwoli na wykonanie bardzo dokładnych obserwacji. Najnowocześniejsze mikroskopy pozwalają nie tylko na prostą rozbudowę w perspektywy, jak też na podłączenie kamery. Wiodący producenci tych urządzeń gwarantują ich długą trwałość.