Badanie ginekologiczne z pelnym pecherzem

Kolposkopia to podstawowe ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to dania używane przez ginekologów podczas badania – endoskopy mające możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie kończy się w warunkach ambulatoryjnych.

multi vacPakowarki próżniowe MULTIVAC C100 C200 C300 C500 P100 P200 i inne

Do spełnienia kolposkopii nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Potrzebna istnieje jednak wstrzemięźliwość płciowa na parę dni przed. Nie dokładnie też robić go podczas krwawienia miesięcznego. Samo pytanie nie jest ciężkie również wolno je iść także u pań w ciąży.
Kolposkopia najczęściej realizowana istnieje w spraw, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Badanie to osiągnie na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak uważa się w kolejce rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian.
Badanie kolposkopowe polega przede wszystkim na uwagi części pochwowej szyjki macicy po jej wykazaniu się we wzierniku. Na jej powierzchni pojawiać się mogą bowiem niebezpieczne zmiany, jakie są trudne do wykrycia podczas rutynowego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie przyciągając uwagę na ich granicę. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz rozwija się i dzięki zastosowaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej zasadzie możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Drugi krok badania to próby kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%).
Kolposkopia, ze powodu na potrzebny sprzęt, jest pytaniem stosunkowo przyjemnym i potrzebuje doświadczenia ze perspektywy dającego ją lekarza. Jest stale rzadko wykonywane, choć coraz częściej ponadto w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.