Badanie plodnosci przed slubem

Badanie płodności u mężczyzn polega przede ludziom na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest pierwszym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wynikają z jąder i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Jak powinno wykonać się badanie?Badanie to powinno się stworzyć w czasie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować też po różnego sposobu urazach w strony krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podjęciem do poszukiwania muszą zostać osiągnięte pewne standardy. Negatywnie na efekt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać wzięta w okresie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a także nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna również zostać zaopatrzona w zdrowi środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich świeżość i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są i inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u ludzi używa się także innego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią istnieć ponad wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono rozwiązanie ograniczania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga istnieć ich naprawdę znacznie wielu, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też innego rodzaju infekcje. W obiektu ich usunięcia wykonywane są badania mikrobiologiczne.