Choinka 5m cena

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie więc kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej też ciastka i drugiego typu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i czemu istnieje właściwie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest znacznie teorii, które zawiadamiają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Mówię one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Lecz w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie stosując się do teorii, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się człowieka z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na całkowity świat. Można wtedy powiedzieć, że dzisiaj nie jedynie w Polsce, ale także także różnych krajach Europy natomiast w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na powierzchni ostatnich 30 lat można zaobserwować dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie niestety było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które trzymały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest trudna do opisania, jednakże w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jak mężczyźni, doświadczała zmian w branży trendów zajmujących jej przystrajania. Wprawdzie nie zmieniło się to, że od momentu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, sposób ten niezwykle dużo zakorzenił się w sztuce świątecznej a zajmujmy szansę, że nieprędko przeminie.