Eksplozje demograficzne przyczyny i skutki

Bezrobotni, zapisani w urzędach pracy mogą polegać na 40 tys. zł dotacji, jeśli zdecydują się na początek działalności gospodarczej. Metoda nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania zachęca do podjęcia ryzyka.

Jednak, aby zaczęta praca przyniosła spodziewany efekt należy dokładnie się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne które potrzeba będzie odpowiadać i dodatkowe obostrzenia płynące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy precyzyjnie określić rodzaj prace gospodarczej jaka będzie kierowana, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając ułatwienia do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w tekście ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe raty na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj działalności gospodarczej, granej na sytuację osób fizycznych określi czas instalacji kasy fiskalnej. W wybranych przypadkach kasę należy zainstalować przed wykonaniem pierwszej sprzedaży, w różnych w specyficznym terminie, a w następujących przypadkach po dokonaniu określonego obrotu. A już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje szeroki wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio dobranych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – czas ten nie jest określony, tak to zawiadomienie można złożyć w urzędzie nawet dzień przed instalacją. Następnie w ciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w obecnym terminie, złożono odpowiednie materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego wydatku na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Inna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W niektórych przypadkach warto zarejestrować się jako podatnik VAT, czasami niezbędna jest zwłoka przynajmniej do momentu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W wybranych branżach, np. handel paliwami lub metalami dobrymi nie ma szansie z skorzystania ze zwolnienia, to z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zapisać się na druku VAT-R.