Komputeryzacja i informatyzacja w dzisiejszym swiecie

Często możemy zaobserwować w sklepach wyposażenie stanowiska kasjera w skórze nowoczesnego komputera – często z dotykowym ekranem – oraz drukarki fiskalnej i tradycyjnego bądź wkomponowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie rozwiązania najczęściej kojarzy się w stacjonarnych marketach oraz sklepach przylegających do budowie sklepów.

Istnieje w nich daleko asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, i jedne produkty równie przeważnie są sprzedawane, kiedy również zajmowane. Stąd też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży i wykonywania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zazwyczaj przecież ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jeżeli jesteśmy do pracowania z niskim sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W sprawy gdy jednorazowo zamawiamy kilka albo kilkanaście sztuk samego produktu raz na dwa tygodnie a jeżeli rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. Wtedy wystarczy asortyment wydać na chwila bądź kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z wartościami na dowolnym konkretnym produkcie. W formie jeżeli tego gatunku jest mało, nie ma przy tym bardzo pracy, i zdecydowanie jest upilnować wszelkie kolei w terenie ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością – wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik osiąga określony pułap dochodów, wówczas musi korzystać tego narzędzia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i używania jej przy każdej transakcji, jest pełny wybór co do gustu kasy. W wypadku małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, jaki nie jest zbyt wielu funkcji, natomiast jest oczywisty w obsłudze. Możemy z góry założyć, że są to kryteria najważniejsze dla nas w sukcesu zakupu kasy i że przez duży godzina nie ulegną one zmianie.