System kontroli oswietlenia

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią znacznie ważną osobę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet może stać zagrożone ich bycie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się dopiero po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w niniejszych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal zupełnie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na nowe typy, ale zadaniem każdego z nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez określony czas po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie tylko w przemyśle ale więcej w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w okresie normalnej pracy instalacji. W punkcie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest wykorzystywanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób teoretyczny do dawania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można również użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło pracować wiele godzin, ale działalność będzie ważna też dostarczyć do nowych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.