Uklad optyczny maksutov cassegrain

Mikroskopy laboratoryjne (zwane też mianem mikroskopów optycznych, to narzędzie mikroskopowe, które do stworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez system optyczny. Mikroskopy tworzą się głównie z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy?Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane stosowane są w moc dziedzinach nauki do poszukiwań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy używane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych oraz w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i myśleniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Jednakże w branży chemii i fizyki mikroskopy używane są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazuTradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w ciągu optycznym (niekiedy wymienia się je więc mikroskopami świetlnymi, bywają i brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas działań z dziedzin ścisłych. Badany obiekt uważany jest wręcz przez okular albo na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest niezmienna przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi zjednoczona z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, pomagaj we nowych mikroskopach optycznych można kupić powiększenia ponad tysiąckrotne.